Oferta

Kariera

Do pobrania

Kontakt

PL
UNIMOT Olavion Aktualności Grupa Unimot chce rozpocząć działalność w obszarze wydobycia gazu ziemnego

Grupa Unimot chce rozpocząć działalność w obszarze wydobycia gazu ziemnego

17.03.2025
Logo UNIMOT wyświetlany na Uniwersytecie Nove de Julho. Promowanie innowacji i technologii w edukacji.

Grupa Unimot zainicjowała projekt, którego ostatecznym celem jest poszerzenie zakresu działalności grupy o obszar wydobycia gazu ziemnego. Uchwała zarządu o powołaniu zespołu projektowego, którym kieruje Grzegorz Pytel, związana jest z uzyskaniem pozytywnej decyzji, wydanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Decyzja podjęta została na postawie przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego oceniającego zdolności spółki do prowadzenia działalności polegającej na poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż węglowodorów oraz wydobywaniu węglowodorów. Otwiera to drogę do starania się o koncesję na prowadzenie działalności w obszarze wydobycia gazu ziemnego, co ma na celu dywersyfikację przyszłych źródeł przychodów Grupy Unimot i wpisuje się w realizację strategii związanej z budowaniem wartości w całym łańcuchu dostaw.

Spółka Unimot B1 (docelowa nazwa Unimot Upstream), należąca do Grupy Unimot, otrzymała pozytywną decyzję, będącą wynikiem postępowania przeprowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, która jest obligatoryjnym krokiem do starania się o koncesję w obszarze poszukiwania i wydobycia węglowodorów, wynikającym z przepisów Prawa geologicznego i górniczego. Na podstawie odpowiednich przepisów tej ustawy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na wniosek spółki zainteresowanej działalnością w zakresie poszukiwania i wydobywania węglowodorów, ustala, czy przedsiębiorca zainteresowany działalnością w tym zakresie znajduje się pod kontrolą korporacyjną państwa trzeciego, podmiotu lub obywatela państwa trzeciego, a w przypadku znajdowania się pod taką kontrolą ustala, czy nie stanowi to zagrożenia z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy dokument oficjalnie potwierdzający, że Grupa Unimot jest podmiotem wnikliwie zweryfikowanym i pozytywnie ocenionym przez służby czuwające nad bezpieczeństwem państwa, a jednocześnie otwierający nam drogę do nowego biznesowego rozdziału historii naszej Grupy. Zaraz po wydaniu decyzji zainicjowaliśmy uchwałą zarządu projekt zmierzający docelowo do wydobywania gazu ziemnego, który odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej. Wpisuje się to w naszą strategię biznesową na lata 2024-2028, a środki przeznaczone na ten cel mieszczą się w zapowiadanej w strategii kwocie 700 mln zł przeznaczonej na projekty transformacyjne do 2028 r. Projektem „upstream” w ramach Grupy Unimot będzie kierował Grzegorz Pytel – doświadczony manager i ekspert rynku gazowego, co jest dowodem na to jak bardzo poważnie myślimy o tym segmencie naszej działalności biznesowej – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

W celu poszerzenia zakresu działalności Grupy Unimot o obszar wydobycia gazu ziemnego, w ramach grupy zostały uruchomione działania i zagwarantowane zostały zasoby organizacyjne, które będą zmierzały do przeprowadzenia analiz w zakresie uzyskania dostępu do własnych złóż gazu ziemnego zarówno w kraju, jak i zagranicą, w tym rozpatrywane będą opcje takie jak, m.in.: wejście w joint venture z innymi podmiotami lub akwizycja udziałów mniejszościowych w już istniejących projektach „upstreamowych” w kraju lub zagranicą, a także zagospodarowanie złóż sczerpanych, również w kontekście uruchomienia magazynów gazu lub dwutlenku węgla. Analizowane będą również możliwości pozyskania funduszy i grantów na finansowanie poszczególnych zadań projektowych.

Na podstawie wszelkich dostępnych analiz należy spodziewać się w najbliższych latach znaczącego wzrostu rynku gazu zimnego. To paliwo, uważane dotychczas za przejściowe w procesie transformacji energetycznej, bardzo dobrze współpracuje z odnawialnymi źródłami energii. Wierzymy w ten rynek i chcemy wykorzystać jego potencjał do poszerzenia łańcucha wartości naszej grupy – dodaje Adam Sikorski.

Grupa Unimot w 2024 roku sprzedała ok. 2,4 TWh gazu ziemnego, w tym ok. 2 TWh do odbiorców końcowych. Docelowe uzyskanie dostępu do własnych złóż tego surowca będzie także zabezpieczeniem wolumenu dostaw dla klientów grupy.

Zobacz  również

Logo UNIMOT na wyświetlaczu podczas wydarzenia na Uniwersytecie Nove de Julho. Promowanie innowacji w edukacji.
Forum PETROTREND 2025: silny głos ekspercki Grupy UNIMOT oraz nagroda dla AVIA
UNIMOT powołuje Radę Doradców Strategicznych