Oferta

Kariera

Do pobrania

Kontakt

PL
UNIMOT Olavion Aktualności Większe zużycie gazu zimą, pomimo wysokich cen- podsumowanie IEA

Większe zużycie gazu zimą, pomimo wysokich cen- podsumowanie IEA

15.04.2025
Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.

Międzynarodowa Agencja Energii (International Energy Agency) w najnowszej publikacji Gas Market Report Q2-2025 przedstawiła kluczowe zmiany na rynku gazu w minionym okresie grzewczym (paź’24-mar’25). Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych danych z komentarzem:

 

o   W Europie OECD konsumpcja gazu wzrosła o 9% r/r w czasie zakończonego sezonu grzewczego (+25 mld m3). Popyt na gaz z sieci do celów grzewczych wzrósł o 6% r/r (+8 mld m3), za sprawą niższej temperatury (liczba dni grzewczych +9% r/r).

o   Popyt na gaz w sektorze energetycznym wzrósł z kolei o 20% r/r (+14 mld m3), za sprawą niższej od oczekiwań produkcji energii z OZE. Produkcja energii z elektrowni wiatrowych spadła o 12% r/r w okresie październik-marzec, zaś produkcja energii z hydroelektrowni na południu kontynentu o 10% r/r.

o   Konsumpcja gazu w przemyśle wzrosła o 3% r/r w całym sezonie grzewczym, ale była w całości skoncentrowana w 4Q24 (od 1Q25 wysokie ceny doprowadziły do spadku zużycia gazu w przemyśle).

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

o   W całym sezonie grzewczym import LNG przez kraje Europy OECD wzrósł o 5% r/r (+4,5 mld m3). Jednak odnotowano duże zróżnicowanie kwartalne. W 4Q24 import spadł o 12% r/r (-5 mld m3) przy niższej, ale odczuwalnej konkurencji z Azji oraz mniejszej podaży z USA. W 1Q25 trend uległ odwróceniu a import LNG do Europy wzrósł o 20% r/r (ponad 9 mld m3). Powodem był koniec dostaw tranzytem z Ukrainy w połączeniu z wyższym popytem, prowadzącym do szybszego wykorzystania zapasów. To z kolei przełożyło się na wzrost cen w punkcie TTF i przekierowanie licznych „wolnych” gazowców do portów Europy.

 

o   W okresie sezonu grzewczego LNG odpowiadał za 36% podaży gazu do Europy. Prawie połowa dostaw pochodziła z USA (+8% r/r). Wzrosły również dostawy LNG z Rosji (+2,5% r/r).

o   W całym 1Q25 ceny spotowe w punkcie TTF wzrosły o 65% r/r, co było najwyższą średnią od 1Q23. Tym samym odzyskano przewagę nad stawkami w punkcie JKM (o 0,4 USD/MBtu ~ ok. 1,2 EUR/MWh). W efekcie wzrosła liczba gazowców płynących do portów NWE.

o   Prawie 85% europejskiego importu LNG z Rosji trafiło do portów 3 państw: Francji, Belgii i Hiszpanii.

o   Dostawy gazociągami z Norwegii były o 2,5% r/r niższe (-1,5 mld m3) w cały sezonie grzewczym, za sprawą większej liczby planowanych napraw i awarii.

o   Dostawy gazociągami z Rosji spadły o 6% r/r w czasie minionej zimy. Jednak import poprzez Turkstream wzrósł o 6% r/r, podczas gdy import do krajów UE-27 spadł o 20% r/r (-2,5 mld m3). Co istotne, udział rosyjskiego gazu dostarczanego gazociągami zaspokoił mniej niż 10% europejskiego popytu w tym sezonie grzewczym (ale LNG już prawie 20%).

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

o   Zmienność giełdowych cen gazu TTF w formule Month Ahead wzrosła do 55% w 1Q25 wobec średniej dla tego okresu na poziomie 40% (lata 2010-2019). Przyczyną były napięcia geopolityczne oraz większa aktywność inwestorów spekulacyjnych.

 

o   W USA konsumpcja gazu wzrosła o 3% r/r na przestrzeni tej zimy (+15 mld m3) z powodu niższej temperatury. Jednak w przeciwieństwie do Europy to nie energetyka, a popyt do celów ogrzewania budynków (komercyjnych oraz indywidualnych tzw. res-com) wypracował większość przyrostu (+10 mld m3). Warto dodać, że wzrost popytu o 1 mld m3 w sektorze przemysłu (+1% r/r) wypracowany był większym popytem na gaz zakładów LNG (celem eksportu).

o   W Azji wzrost popytu na gaz zimą spowolnił do 1% r/r (poniżej 5 mld m3). Przyczyną były wysokie stawki spotowe LNG (napędzane przez UE), łagodne warunki atmosferyczne (w Chinach) oraz słabsze tempo wzrostu gospodarczego. Chiński popyt na gaz w miesiącach styczeń-październik 2024 wzrósł o 9% r/r, jednak od listopada do końca lutego 2025 roku, spadł o 2% r/r. W konsekwencji chiński import LNG spadł o 25% r/r w czasie 1Q25.

 

 

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie Agencji: https://www.iea.org/reports/gas-market-report-q2-2025 , skąd pochodzą dane oraz grafiki wykorzystane w powyższym opracowaniu.

Zobacz  również

Kuchenka gazowa wydzielająca płomienie w kuchni, produkująca ciepło i dym. Technologia spotyka się z nauką w tym ognistym pokazie.
Statek o smukłej konstrukcji i innowacyjnej architekturze nawigacyjnej sunie po wodzie napędzany przez wiatr. Ten nowoczesny statek jest kwintesencją wydajnego transportu wodnego.
Projekt graficzny ognistej pomarańczy i czerwonego płomienia na niebieskim tle, tworzący iluzję ciepła i intensywności w nocy. Żywe kolory i dynamiczna grafika sprawiają, że to zdjęcie się wyróżnia.